Hip Hop

„Jest to zjawisko, bądź też ruch kulturowy, rozpoczęty przez Afroamerykanów i Latynosów we wczesnych latach 70-tych XX wieku w nowojorskim Bronxie. Hip hop zaczął powoli przenikać do świata kultury masowej na początku lat 80-tych, by w następnej dekadzie rozprzestrzenić się na każdy zakątek globu. Głównymi elementami hip hopu są: rapowanie, grafitti, DJ-ing i b.boying (znany jako breakdance).”

Taniec hip hop jest bardzo żywiołowy i dynamiczny, związany stylistycznie ze street dance. Ten rodzaj tańca przyczynił się do powstania  pochodnych  technik hip hopowych takich jak locking, popping, funk. Jego upowszechnieniu sprzyjały realizacje teledysków i koncerty wykonawców z kręgu muzyki hip hop, soul, r'n'b, pop. Wszystkich chętnych, którzy chcą się poruszać przy rytmach hip hopowy, r'n'b czy pop'u zapraszamy na zajęcia.

Taniec hip-hopowy w dużym stopniu opiera się na improwizacji tańczącego. Osoby tańczące taniec hip-hop korzystają z pewnego zakresu ruchów.


Toprock: Dynamiczne kroki taneczne połączone z gestykulacją; ruchy stwarzają wrażenie mowy ciała i stanowią wstęp do każdej następnej figury; rodzaje toprocka to m.in.: indian crosover, apache, salsa step, latino rock, bounce roller skate step.

Power moves
: Wymagające niezwykłej sprawności fizycznej figury rotacyjne, mają one akrobatyczny charakter; do najważniejszych ruchów należą m.in.: backspin („bączek"), headspin („bańka", „kręcenie na głowie"), baby windmill („bejbisy"), sir swipe („twistery").

Freeze: figura statyczna, która charakteryzuje się zatrzymaniem ciała na kilka sekund w konkretnej pozycji, np. air baby, baby freeze open.

Drop (go down)
: Płynne przejścia z toprock do footwork pozwalające zachować płynność taneczną; to m.in.: half swipe, front swipe, back swipe, cork screw.

Footwork: Kroki wykonywane w pozycji przysiadu podpartego mogą służyć jako wstęp, wypełniacz lub łącznik między poszczególnymi elementami, a zależy to od inwencji tańczącego; przykładami footworka są m.in.: six step, three step, baby swipes, bicykle pumps, scrambles.

Taniec hip-hop jest bardzo popularny wśród młodych tancerzy, gdyż stwarza im okazję nie tylko do własnej ekspresji ruchowej, ale także do projektowania ciekawego i kolorowego stroju, który jest jednym z istotnych elementów tego tańca. Aby sprawnie wykonywać figury akrobatyczne, niezbędna jest zwinność i sprawność fizyczna.

Aktualny GRAFIK ZAJĘĆ z możliwością zapisania się poprzez formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ